home *** CD-ROM | disk | FTP | other *** search
-
-
- On Wed, 28 Feb 1996, Manuel Coats wrote:
-
- > Come on guys. You spend $60 on Dinner for two at a nice place. $60 is
- > nothing if it teaches you one thing that can start making you some
- > serious cash. If these tapes bring in just ONE extra job that you might
- > not have gotten, you've made back your investment.
-
- Absolutely! We're talking about videos that teach people how to MAKE MONEY
- with their video production/animation business...you can't place a dollar
- value on such knowledge, but if you were able to, I guarantee that it
- would be MUCH higher than $60!
-
- Geez...just look at the numbers...we've all paid $40-$50 for tutorial
- videos that are 70 minutes long, yet here is a video that will be selling
- for $60 and it is 140 minutes long!
-
- I'm really surprised at how many people are unwilling to pay a decent
- price for this information...I mean, you'll pay $50 for a tape that
- teaches you how to use LightWave, but you won't pay $60 for a tape that
- will teach you how to MAKE MONEY with LightWave. Yeah, that makes sense.
-
- I cast my vote for a $60 price tag, and that is the amount that I will
- pay when I purchase it.
-
-
- -David Warner
- dwarner@albany.net
- http://www.albany.net/~dwarner
-
-